An interactive portal for Current & Retrospective News

The Portal provides information pertaining to Sh. Narendra Modi, available in Public Domain along with its original source. Therefore, no responsibility of the authority, views and opinions expressed in the News/Information lies on the owner/administrator of the Portal. All precautions related to IPR are taken care of, still  any inadvertent Infringement of Copyright or any other problem of any sort arising on the portal, may be immediately brought to the notice of the administrator.

Vijay Goel
shri Vijay Goel

  • Department : Ministry of Parliamentary Affairs,Ministry of Statistics and Programme Implementation
  • Constituency :
  • Party : Bharatiya Janata Party
  • Date of Birth : Monday, January 4, 1954
  • State Name : Delhi
  • Permanent Address : T 3, Oberoi Apartment, 2 Shamnath Marg Civil Lines, Delhi. 110054
  • Education Qualifications : Honorary D. Lit., M.Com., LL.B. Educated at Shri Ram College of Commerce and Law Centre, University of Delhi
  • Present Address : Bungalow No. 10, Ashoka Road, New Delhi
  • Email Address : shrivijaygoel@gmail.com

About

Positions Held: 1996-97 Member, Eleventh Lok Sabha Member, Committee on Home Affairs Member, House Committee Member, Consultative Committee, Ministry of Urban Affairs and Employment Member, Municipal Corporation of Delhi 1998-99 Member, Twelfth Lok Sabha (second term) Member, Committee on Home Affairs and its Sub-Committee on Personnel Policy of CPMFs Member, Committee on Government Assurances Member, Consultative Committee, Ministry of Urban Affairs and Employment 1999-2004 Member, Thirteenth Lok Sabha (third term) Member, Advisory Committee, Delhi Development Authority 1999-2000 Member, Committee on Urban and Rural Development Member, Committee on Home Affairs Member, Rules Committee Member, Committee on Public Accounts 2000 -2001 Member, Committee on Public Accounts Member, Consultative Committee, Ministry of Urban Development 1 Sept. 2001- 1 Nov. 2001 Union Minister of State, Prime Minister`s Office; and Planning 2 Nov. 2001- 30 June 2002 Union Minister of State, Prime Minister`s Office 1 July 2002- 28 Jan. 2003 Union Minister of State, Prime Minister`s Office with additional charge of Statistics & Programme Implementation 29 Jan. 2003- 23 May 2003 Union Minister of State, Ministry of Parliamentary Affairs; Labour 24 May 2003- May 2004 Union Minister of State, Ministry of Youth Affairs & Sports April 2014 Elected to Rajya Sabha Aug. 2014 onwards Member, Committee on Public Accounts Sept. 2014 - Dec.2014 Member, Committee on Health and Family Welfare Source: https://www.india.gov.in/my-government/indian-parliament/vijay-goel