An interactive portal for Current & Retrospective News

The Portal provides information pertaining to Sh. Narendra Modi, available in Public Domain along with its original source. Therefore, no responsibility of the authority, views and opinions expressed in the News/Information lies on the owner/administrator of the Portal. All precautions related to IPR are taken care of, still  any inadvertent Infringement of Copyright or any other problem of any sort arising on the portal, may be immediately brought to the notice of the administrator.

Shri Parshottam Khodabhai Rupala
shri Parshottam Khodabhai Rupala

  • Department : Ministry of Agriculture & Farmers Welfare,Ministry of Panchayati Raj
  • Constituency :
  • Party : Bharatiya Janata Party
  • Date of Birth : Friday, October 1, 1954
  • State Name : Gujarat
  • Permanent Address : At & Post: Isvaria, T. Amreli, Dist: Amreli, Gujarat.
  • Education Qualifications : B.Sc., B.Ed. Educated at Saurashtra University and Gujarat University
  • Present Address : 501, Brahamaputra, Dr. B.D. Marg, New Delhi - 110001
  • Email Address : p.rupala@sansad.nic.in

About

Political Career - Life Member, Bharatiy Janta Party, (BJP) - President, Amreli District BJP – 1988-1991, - Secretary, Gujarat State BJP - 1992 - General Secretary and Spokes person, Gujarat State BJP, Dt.25.06.2005 to October, 2006, - President, Gujarat State BJP, Dt.20/10/2006 to 31/01/2010 - National Vice President, BJP Dt.16/03/2010 to …………, - National In-Charge, Kisan Morcho, BJP, - National Vice President, BJP, Dt. - National In-Charge – Andhra Pradesh State, - National In-Charge – Goa State,
Parliamentary Career Member of Legislative Assembly: - 1991-95, Amreli assembly Constituency, - 1995-97, Amreli Assembly Constituency, - 1998-2002, Amreli Assembly Constituency,Minister : - 19/03/1995 to 20/10/1995, Narmada Development, Water Resources and Water Supply Dept. - 04/11/1995 to 18/09/1996, Water Resources and Water Supply Dept. - 07/10/2001 to 21/12/2002, Agriculture Department Chairman, Public Accounts Committee, Gujarat Legislative Assembly, March, 1997 to December, 1997 Member of Parliament – Rajy Sabha – Dt.10/04/2008 to 09/04/2014. Member : Parliamentary Committees : - Food and Consumer affairs (May, 2009) - Personnel Affairs (From August, 2009), - Ports (From July, 2010), - Chemicals and Fertilizers(From September, 2010) - Agriculture (From August, 2012). Member of Parliament – Rajy Sabha – Dt.03/06/2016 Minister of State for Agriculture and Farmers’ Welfare and Panchayati Raj – From: Dt.05/07/2016
Source: http://www.parshottamrupala.com/bio-data